E-ticaret Sitesi Kurma Rehberi

Günümüzün en çok rağbet gören iş modellerinden biri olan e-ticaret, bir online mağaza kurup internetten satış yapmaktan ibaret değildir. E ticaret sitesi kurmak ve online satış yapmak, her geçen gün büyüyen ve gelişen bir sektöre dahil olmak demektir. Eğer bu sektöre girmek ve başarılı olmak istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken detaylar vardır.

E-ticarete başlamak her ne kadar zahmetli görünse de, çağımızın teknolojisi sayesinde gerekli adımları kolaylıkla atabilirsiniz. Özellikle hazır e-ticaret paketleri bu konuda en büyük yardımcınız olacaktır. Anahtar teslim çözümler sayesinde düşündüğünüzden çok daha kısa süre içinde ürünlerinizi kendi e-ticaret sitenizden satmaya başlayabilirsiniz.

E-ticaret Sitesi Kurma Rehberi
E-ticaret Sitesi Kurma Rehberi

E-ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

E-ticarete yeni bir girişim yaratarak ya da mevcut işletmenizi internet ortamına taşıyarak başlayabilirsiniz. Fiziksel bir işletmeniz var olsa bile lojistik yapınızda değişikliklere gitmeniz gerekebilir. Bununla birlikte teknik altyapı ve dijital pazarlama, online ortamdaki varlığınızı sürdürebilmeniz için temel dinamikler arasındadır.

Kurumsal ya da şahıs olarak hizmet vermeniz fark etmeksizin birtakım aşamalardan geçmeniz gerekir. Sitenizi kurmadan önce bir ön hazırlık yapmalı ve ardından da yasal süreçleri tamamlamalısınız. Bu süreçte fiziksel ve dijital çalışmaları yürütürken profesyonellerden destek de alabilirsiniz.

Küçük ve büyük tüm bu teferruatları rahatlıkla aşabilmeniz için ihtiyacınız olacak tüm bilgiler, bu rehberde yer almaktadır. Sizin için hazırladığımız eticaret sitesi kurma rehberi sayesinde sadece e-ticaret sitesi nasıl kurulur hakkında değil, e-ticaretin tüm adımları ile alakalı bilgi alabilirsiniz.

10 Adımda E-ticaret Sitesi Kurmak

E-ticaret yapacağınız alanı ve sektörü belirleyin
Satacağınız ürünleri ve ürün gruplarını seçin
Markanızı yaratın
E-ticaret altyapınıza karar verin
Sitenizin tasarımını oluşturun
Ürünlerinizi e-ticaret sitenize ekleyin
Kargo ve lojistik altyapınızı hazırlayın
Ödeme sağlayıcısı hizmeti alın
Şirket kurulumunuzu tamamlayın
Pazarlama faaliyetleri ile işinizi büyütün

E-ticarete başlamak için FuyaSoft’u tercih ederseniz, sadece birkaç aşamada kendi online mağazanızı kurabilirsiniz. Bu sayfamızda yer alan formu doldurduğunuzda, demo e-ticaret sitenizi ve FuyaSoft’un tamamen yenilenmiş e-ticaret yönetim panelini inceleyebilirsiniz.

Siz demo e-ticaret sitenizi incelerken, en yakın zamanda e-ticaret uzmanlarımız sizlere ulaşacak ve aklınıza takılan tüm sorular ile alakalı ücretsiz danışmanlık verecektir. Ayrıca, e-ticaret paketlerinin içerdiği özellikleri ve FuyaSoft’un internetten satış yaparken size nasıl destek olacağı ile alakalı bilgileri de e-ticaret uzmanımızdan öğrenebilirsiniz.

E-ticaret siteniz için kullanmak istediğiniz pakete karar verdiğinizde, e-ticaret uzmanımız sizlere sözleşmenizi iletecektir. Sözleşmeyi imzalamanız ile beraber e-ticaret siteniz açılacak ve kullanıma hazır hale gelecektir.

Tüm bu süreçler boyunca atmanız gereken adımları aşağıdaki maddelerde detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

1) E-ticaret Yapacağınız Alanı ve Sektörü Belirleyin

Eğer geleneksel ticaretle uğraştığınız mevcut bir işletmeniz varsa, tecrübenizin bulunduğu bir sektörde internetten satışa başlamanız sizin için bir avantaj olacaktır. İlerleyen süreçte başka sektörlerden ürünler satışa sunmanız kaçınılmaz bir gereklilik olacaktır.

Yeni bir girişim yaratmak istiyorsanız, hâli hazırda yoğun bir şekilde hizmet verilen bir alanda büyümeniz zorlaşabilir. Bunun yerine hizmet açığı bulunan bir alan seçebilir ya da ilgi odağı olan bir alanı geliştirerek ileriye taşıyabilirsiniz.

2) Satacağınız Ürünleri ve Ürün Gruplarını Seçin

Online satış yapmak için tercih ettiğiniz sektörün tamamına hitap edebilmeniz mümkündür. Fakat spesifik bir ürün grubu seçmek de isteyebilirsiniz. Bu noktada satışa çıkaracağınız ürünleri titizlikle seçmelisiniz. E ticaret sitesi nasıl kurulur merak ediyorsanız, atmanız gereken en büyük adımlardan biri budur. Ürün seçmeden önce piyasaları ve trendleri doğru bir şekilde takip ve analiz ettiğinizden emin olmalısınız.

E-ticarette hangi ürünlerin daha çok satıldığını canlı olarak takip etmek istiyorsanız, Türkiye anlık ürün satış verilerini inceleyerek bir fikir edinebilirsiniz.

3) Markanızı Yaratın

Ürün ve hizmet kalitenizin seviyesi ne kadar yüksek olursa olsun, müşterilerinizin gözü öncelikle marka değerinizde olur. Bunun için hedef kitlenize hitap edebilen, dile ve kulağa hoş gelen bir marka ismi yaratmalısınız. Eğer sektörde bilinen bir markanız varsa onu da olduğu gibi ya da geliştirerek kullanabilirsiniz.

Markanızı yaratırken logo seçmeyi de ihmal etmemelisiniz. Logonuzun sadeliğine ve içerisindeki ikonlara dikkat etmelisiniz. En önemli detaylardan biri de renktir. Sektörünüzün gerekliliklerini dikkate alarak etkili bir renk ya da renk kombinasyonu seçebilirsiniz.

4) E-ticaret Altyapınıza Karar Verin

E ticaret sitesi kurmak, önceki adımları tamamlarken de başlatabileceğiniz bir süreçtir. Bu adımı online mağazanızı açarken hangi firmadan destek almak istediğinize karar vermek gibi de düşünebilirsiniz. E-ticaret sitenizi sıfırdan oluşturacağınız bir yazılım ile açabilir ya da hazır e-ticaret altyapılarından faydalanabilirsiniz.

Kendinize özel bir yazılım geliştirmek isterseniz, kodlama süreçlerine hakim olmanız veya yazılımcılardan destek almanız gerekir. Size özel bir kodlama yapılacağı için maliyetiniz artacak, sitenizin oluşturulma süreci uzayacaktır. Ayrıca siteniz üzerinde yapacağınız tüm güncelleme ve geliştirmeler için ayrıca yardıma ihtiyacınız olacaktır.

Hazır e-ticaret altyapılarını tercih ederseniz, Türkiye’deki mevcut e-ticaret sitelerinin %55’inin tercih ettiği FuyaSoft ile çalışabilirsiniz. Anahtar teslim şekilde e-ticaret sitenizi bir gün içerisinde kurabilir, tüm süreçleriniz için uçtan uca hizmet alabilirsiniz.

FuyaSoft e-ticaret paketleri

FuyaSoft demo e-ticaret altyapısı

5) Sitenizin Tasarımını Oluşturun

Size özel ayrıntıların düşünüldüğü bir site tasarımı, e-ticaretten maksimum verimi almanızı sağlar. E-ticaret sitenizi ziyaret eden kişilere site tasarımınız ile mükemmel bir alışveriş deneyimi yaşatabilir, sadık müşteriler elde edebilirsiniz.

Sitenizin görünüşünün ve renklerinin belirlenmesi, sayfalar arası geçişi kolaylaştıran kategori yapısı, vitrin düzeni, satın almaya yönlendirici aksiyon butonları, öne çıkarmak istediğiniz kategori ve ürünlerin bulunduğu bannerların oluşturulması gibi tasarımsal konularda alacağınız kararlar ile e-ticaret sitenizdeki satışlarınızı artırabilirsiniz.

E-ticaret sitenizi FuyaSoft ile kurduğunuzda, tasarım kütüphanemizde bulunan 200’ün üzerindeki ücretsiz site tasarımından birini anında sitenizde kullanmaya başlayabilirsiniz. Özel tasarım isterseniz, marka kimliğinize ve sektörünüze uygun, size özel bir site tasarımına da sahip olabilirsiniz.

6) Ürünlerinizi E-ticaret Sitenize Ekleyin

E-ticaret siteniz sizin dijital ortamdaki dükkânınızdır. Ürünlerinizi dükkanınızdaki raflara dizerken gösterdiğiniz özeni, e-ticaret sitenize ürünlerinizi eklerken de göstermelisiniz.

Online mağazanızın fiziksel dükkandan farkı, ziyaretçilerin ürünleri satın almadan önce kendi gözleriyle görme, elleme veya deneme şanslarının bulunmamasıdır. Bu sebeple ürünlerinizi yüklerken farklı açılardan çekilmiş fotoğraflarını ve detaylı açıklamalarını da eklemelisiniz.

E-ticaret için FuyaSoft’u tercih ederseniz, ürün sayınız ne kadar olursa olsun tek seferde tüm ürün girişlerinizi yapabilirsiniz. Toplu işlemler ile ürünlerinizin kategori, marka, tedarikçi, fiyat, stok, desi ve daha pek çok alanını tek seferde değiştirebilirsiniz.

Ürünlerinizi eklemek için özel yardıma ihtiyaç duyarsanız, FuyaSoft Setup hizmetimiz ile sizin için ürünlerinizi sitenize biz de ekleyebiliriz.

FuyaSoft ürün yönetimi özellikleri

FuyaSoft Setup e-ticaret kurulum hizmeti

7) Kargo ve Lojistik Altyapınızı Hazırlayın

İnternetten satış yapmak, hız gerektiren bir iştir. Bu nedenle stokların güncel, deponun aktif, kargonun ise her zaman hazır olması gerekir. Stok – depo – kargo üçgeninden oluşan lojistik yönetim süreci için tüm hazırlıklarınızı tamamlayın. Tedarikçilerinizi ve dağıtımcılarınızı belirleyerek ilgili kişi ve kurumlarla anlaşmalarınızı hazırlayın.

Hangi kargo firması ile çalışacaksanız, önceden anlaşmanızı yapmanız ve süreç hakkında bilgi edinmeniz sizin için çok faydalı olacaktır. Kargo anlaşması yapmadığınız zaman, ödeyeceğiniz gönderim ücretleri daha yüksek olacağı için maliyetleriniz de doğal olarak artacaktır.

FuyaSoft ile çalışan e-ticaret siteleri, Türkiye’nin önde gelen tüm kargo firmaları ile tam entegre olarak çalışabilir, FuyaSoft’a özel anlaşmalar sayesinde kargo ve lojistik maliyetlerini %55’e varan oranlarda azaltabilirler.

Kargo anlaşmalarıyla ilgili bilmeniz gerekenler

FuyaSoft kargo entegrasyonları

8) Ödeme Sağlayıcısı Hizmeti Alın

Fiziksel mağazalar için yazar kasa ne ise, e-ticaret siteleri için de ödeme altyapıları aynı anlama gelir. Bir ödeme sağlayıcısından alacağınız hizmet doğrultusunda sitenizin ödeme altyapısını oluşturabilirsiniz.

Sanal POS kurulumu için bankalar ile teker teker anlaşmalar yapabilir ya da alternatif ödeme yöntemleri firmaları aracılığı ile birden fazla bankanın sanal POS’una aynı anda sahip olabilirsiniz. Havale / EFT aracılığı ile ödeme alabilir, kart kullanmayı tercih etmeyen müşterileriniz için kapı ödeme yöntemini kullanabilirsiniz.

FuyaSoft, tüm banka sanal POS’larına uyumlu olarak çalışır. Havale / EFT veya kapıda ödeme yöntemlerini kullanabilirsiniz. Ayrıca indirimli oranlarla çalışabileceğiniz alternatif ödeme sistemlerini entegre edebilir, iyzico ile birlikte geliştirdiğimiz “Anında Sanal POS” özelliği sayesinde saniyeler içerisinde onlarca bankanın sanal POS’undan ödeme almaya başlayabilirsiniz.

9) Şirket Kurulumunuzu Tamamlayın

E-ticaret siteniz üzerinden ticari eylemler icra edeceğiniz için, tabi tutulduğunuz yasalardan haberdar olmalısınız. Ayrıca gerekli yasal prosedürleri tamamlayarak işletmenizi resmî olarak kurmalısınız. Yönetmeliklere göre ticari faaliyet yapacak firmaların şirket kurması gerekmektedir. Yasal izin ve belgelerinizin eksiksiz olması, gelecekte sorun yaşamanızı önleyecektir.

E-ticarete FuyaSoft ile başlarsanız; evden çıkmadan, vergi dairesine, notere, ticaret odasına gitmeye ihtiyaç duymadan sadece 10 dakikada e-ticaret şirketinizi kurabilirsiniz.

Hızlı e-ticaret şirket kurulumu

Şahıs şirketi nasıl kurulur?

10) Pazarlama Faaliyetleri ile İşinizi Büyütün

Satış yapmaya ve hizmet vermeye hazır olduğunuzda, e-ticaret sitenizin tanıtımını yapabilirsiniz. Tanıtım sürecini, hedef kitlenizin ve potansiyel müşterilerinizin bulunduğu tüm ortamlarda yürütmelisiniz. Bu nedenle sadece dijital değil geleneksel kanalları da tercih edebilirsiniz.

E-ticaret sitenizin pazarlama departmanını sürekli aktif tutmalısınız. Hizmet vermeye başladıktan sonra, birden fazla kanaldan dijital pazarlama çalışmalarına devam ederek yeni müşteriler kazanabilirsiniz. Dijital reklam ve SEO çalışmaları, markanızın ve e-ticaret sitenizin büyümesine katkı sağlar. Bu çalışmalar sayesinde ağınızı genişletme imkânı bulabilir ve hem marka değerinizi hem de satışlarınızı artırabilirsiniz.

7 replies on “E-ticaret Sitesi Kurma Rehberi”

 • Cüneyt Dolu
  11/05/2022 at 08:58

  Harika bir makale olmuş sabırla sonuna kadar okudum. Teşekkür ederim.

 • Asya
  20/01/2023 at 02:28

  Harika bir anlatım olmuş. Bana da demo gönderirseniz artık bende eticaret sitesi kurmak istiyorum

 • Mikail
  21/01/2023 at 11:50

  Peki devlet destekli bir kurulum yapabilirmiyiz bu konuda da yardımcı oluyormusunuz?

 • Cebrail
  17/02/2023 at 04:06

  Kosgeb desteği alıp eticaret sitesi açabilirmiyiz peki

 • Elvan
  15/04/2023 at 08:55

  Fiyatlar hakkında bilgi verirmisiniz?

 • Kerem
  17/05/2023 at 14:58

  Kendi sitemizi kurmak daha iyi pazaryerlerine komisyon vermekten yorulduk artık

 • Gülce
  11/07/2023 at 19:12

  Merhaba. Küçük bir butik mağazam var bende ürünlerimiz satmak istiyorum bana da yardımcı olurmusunuz??

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir