Proxy Nedir? Proxy Ne İşe Yarar? En İyi Proxy Siteleri Hangisi?

Proxy nedir ve ne işe yarar? Günümüzde birçok kişi tarafından kullanılan proxy, artık çoğumuzun yabancı olmadığı bir teknoloji. Sanal ortamda bizlere gizlilik seçenekleri sunan proxy sayesinde interneti çok daha güvenli kullanabiliyoruz. IP adresimizin gizli kalmasını sağlayan ve bizlere gizlilik seçenekleri sunan “Proxy ne işe yarar?” Gelin bu ve proxy ile ilgili merak ettiğiniz diğer bütün soruların cevaplarını beraber inceleyelim.

Proxy Nedir?

Bilgisayar ağları arasında işlem yapan proxy sunucuları, kaynak talep eden bir alıcı bağlantı ile bu kaynağı sağlayan sunucu arasında aracı görevi yapan uygulamalardır. İnternete bağlanan cihazların IP (İnternet Protokolü) adını verdiğimiz adresleri bulunur. Bu adresler kişiseldir. Proxy sunucuları bizlere kendi adresimizi gizleyebilme özelliğini sağlar.

Proxy, paylaşılan ağ bağlantılarını iletir ve ortak istekleri hızlandırmak suretiyle verileri önbelleğe alır. İyi çalışan, kaliteli bir proxy sunucusu, kullanıcılarını internetin tehlikelerinden korur. İyi bir proxy sunucusu, bize üst düzey gizlilik sağlayabilmektedir.

Proxy Ne İşe Yarar?

Kişisel IP adresimizi gizlememize yardımcı olan Proxy’nin bizlere sunduğu en önemli özellik gizlilik sağlıyor olması. Proxy sayesinde daha hızlı ve daha güvenli bağlantılara sahip olabilir; erişemediğiniz sayfalara erişebilir, internette gönlünüzce ve özgürce gezinebilirsiniz.

Kurumlar ve ebeveynler, çalışanlarının veya çocuklarının interneti nasıl kullandıklarını kontrol edebilmek ve takip etmek amacıyla proxy sunucularıdan yararlanabilirler. Aynı zamanda proxy kullanarak genel ağ performanslarını iyileştiren sonuçlar elde edebilirler.

Proxy sunucularının gizlilik avantajlarının yanı sıra güvenlik avantajları da vardır. Bilinen kötü amaçlı yazılım sitelerinin erişimini engellemenize yardımcı olurlar.

Proxy sunucunuzu, meraklı gözlerin işlemlerinizi okumasını önlemek üzere web isteklerinizi şifreleyecek şekilde yapılandırabilirsiniz. Bu sayede işlemleriniz gizli kalır.

Proxy Sunucu Nasıl Çalışır?

Proxy, internette daha hızlı ve daha güvenli gezinmemize yardımcı olur. Proxy sunucusu, bunu tarayıcınızın girdiği web siteleriyle doğrudan temas halinde olmasını engelleyerek başarır. Bir internet sitesini ziyaret ettiğinizde, internet üzerinden bir istek göndermiş olursunuz. Bu istek önce proxy sunucusuna gider daha sonra size aktarılır. Yani kısaca: tarayıcınızın temasta bulunduğu sitelerle doğrudan temas etmesini engeller ve size gizlilik sunar.

Proxy Türleri Nelerdir?

Proxy sunucu türleri en basit şekilde Transparent Proxy ve Anonim Proxy olmak üzere gruplandırılabilir. Transparent Proxy’ler genelde okul, işyeri gibi kamu alanlarında kullanılır. Kullanım amacı IP adresini gizlemek değil, içerik filtrelemektir. Anonim Proxy’lerse, isminden de anlaşılacağı üzere, sahte bir internet protokolü adresi kullanarak, IP adresinizi gizlemenizi sağlar. Ziyaret ettiğiniz siteler proxy sunucusu kullandığınızı anlayabilir, fakat gerçek IP adresinize erişemezler.

En Çok Tercih Edilen Proxy Siteleri Nelerdir?

Sizler için en çok kullanılan proxy servislerinin bir kısmını derledik:

Bu servislerin hepsi benzer proxy servisleridir. Aralarında küçük kıyaslamalar yapmak üzere; ihtiyaçlarınız ve istekleriniz doğrultusunda sizin için en uygun olduğunu düşündüğünüz servisi kullanmaya başlayabilirsiniz. Yazımızın sonuna geldiğinizde, kullanacağınız proxy sunucusuna ait beklenti ve ihtiyaçlarınız daha da netleşecektir. Bu sayede kendiniz araştırma yaptığınızda da beklentileriniz ve bilginiz sizi yönlendirecektir.

Proxy ile VPN Arasındaki Farklar Nelerdir?

VPN servisleri ve Proxy sunucuları; kullanıcılarının kimliklerini koruma anlamında ve içeriklere güvenli erişim sağlamak aracıyla tercih edilen araçlardır. Bu hizmetlerin her ikisi de benzer işler yapıyor gibi gözükseler de, aralarında temel farklar bulunur.

Proxy sadece bir uygulama veya site üzerinden çalışırken, VPN ağ trafiğinizi korur; yani ziyaret ettiğiniz her sitede ve kullandığınız her uygulamada güvende olursunuz.

Proxy’nin yaptığı gibi, bir VPN servisi de IP adresinizi değiştirir ve korur. Ancak, yalnızca bir VPN internet verilerinizi şifreli bir tünel üzerinden yönlendirerek çevrimiçi etkinliğinizi gizli tutar. Proxy, internette gezinmek için uygundur, ancak size bir VPN‘nin sunduğu güvenlik düzeyini ve gelişmiş özellikleri sağlamaz.

Proxy ile DNS Arasındaki Farklar Nelerdir?

Proxy, internet protokolü adresinizi gizler ve kendi IP adresiyle değiştirir, böylece web siteleri verilere gerçekte kimin erişmeye çalıştığını bilmez. DNS böyle bir şey yapmaz. DNS sadece web sitelerini, verilerine erişmeye uygun bir konumdan bağlandığınızı düşünmeleri için yanıltır.

1 reply on “Proxy Nedir? Proxy Ne İşe Yarar? En İyi Proxy Siteleri Hangisi?”

  • Pelin
    09/02/2023 at 10:29

    Keşke bu tarz uygulamalara ihtiyaç olmasa ne güzel olur. herşeye özgürce ulaşırız

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir